Cemevi hocası kayyumu Hızır’a benzetti!

Cemevi hocası kayyumu Hızır’a benzetti!

Tepki çekti

Dersim Merkez Cemevi hocası Seyit Mehmet Halis, Dersim Belediyesine kayyum olarak atanan Tuncay Sonel’i Hızır’a benzetti. Kayyumun, alevi inancında önemli bir yeri olan Hızır’a benzetilmesi Alevilerin tepkisine neden oldu.  
 
Dersim Merkez Cemevi hocası Seyit Mehmet Halis, Dersim Belediyesine kayyum atanan Dersim Valisi Tuncay Sonel’i Hızır ilan etti. Seyit Mehmet Halis’in sözlerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine Sonel’e tepki yağdı.
 
M.A.'nın haberine göre Halis’in sosyal medya paylaşımında, “Cenabı Allah bize öyle güzel bir Vali göndermiş. Biz onu abimiz, babamız kardeşimiz yüreğimiz olarak görüyoruz. Valimiz Hızır olarak gelmiş buraya. Onun eserleri hazreti Hızır’ın ayak bastığı yer olacak. Bir gün gelecek onun eserleri üzerinde toplum çıra yakacak. Diyecekler ki, Hızır gibi insanın yaptığı eserlerdir bunlar” dediği işitiliyor. 
 
Kayyumun, Alevi inancında önemli bir dinsel simge olan Hızır benzetmesi ve konuşmasının devamında Kayyum Tuncay Sonel’e övgüler yağdırması Halis’e tepkileri beraberinde getirdi.
 
Mehmet Halis Demir, Dersim’de kayyumun yaptığı tüm etkinliklere katılarak dua etmesiyle dikkati çekiyordu. 
 
9.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz