Cemevi dedesi neden Sedat Peker’le yan yana poz verdi?

Cemevi dedesi neden Sedat Peker’le yan yana poz verdi?

Beşiktaş Cemevi’nin açıklaması tatmin etmedi

Çete lideri Sedat Peker’in Beşiktaş Cemevi’nde dede ve cemevi yöneticileriyle birlikte cem salonunun içinde fotoğraf çektirmesi karşısında tepkiler sürüyor.

Peker’in 3 Aralık günü Beşiktaş Cemevi’ne giderek, çektirdiği fotoğrafları “Beşiktaş Cemevimizin genç dedesi Okan Doğaner Bey’in saygın daveti üzerine, cemevini ziyaret ettim” notuyla sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından cemevi dedesi ve yönetimi özel bir davetin söz konusu olmadığını, Peker’in cenaze lokmasına katılmak üzere cenaze sahipleri tarafından çağrıldığını belirten bir açıklama yayınlamıştı.

Ne var ki söz konusu açıklama, cemevi dedesi Okan Doğaner ve yöneticisi Recep Sabuncu’nun, bir faşist çete lideri ile neden yan yana poz verip fotoğraf çektirdiği konusuna açıklık getirmediği gibi tepkilerin önünü kesemedi.

Sosyal medyada cemevi yöneticilerinin istifası istenirken, Alevi örgütlerinden yöneticiler de “eli kanlı katillerle kol kola girilemez” diyerek tepkilerini gösterdi.

“Aleviler sus pus olamaz”

Alevi örgütü yöneticilerinden gelen bazı tepkiler:

PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe: Yeter. “Hak aşkına yeter. Kanıma dokunuyor. Alevi kurumlarında ihanete göz yumulamaz. Soylusu, arsızı, uğursuzu, pirsizi giremez cemevlerine. Girmemelidir. Eli kanlı katillere övgüler dizilemez, onlarla kol kola girilemez. Aleviler bütün bu olan biten karşısında sus pus olamaz, olmamalıdır.”

“Barış isteyenleri kanlarını akıtmakla tehdit eden bir mafya bozuntusu”

PSAKD Genel Merkez Genel Sekreter Onur Şahin: “Sedat Peker kimdir? Barış isteyen akademisyenleri oluk oluk kanlarını akıtmakla tehdit eden bir mafya bozuntusudur. Her fırsatta ilerici demokrat kesimleri hedef alan bir tetikçidir. Şimdi böyle mafya bozuntusunu Beşiktaş Cemevi’nde ağırlamışlar. Ağırlayan Dede sıfatı taşıyor. Siz hiç yol uğruna canlarını veren, ama asla zalimlere biat etmeyen atalarınızdan da mı utanmadınız mı? Zavallısınız. Utanmazsınız. Yazıklar olsun size ve sizin gibilere… Yüz karasısınız.”

8.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz