Büyükşehir Belediye Başkanı virüse yakalandı

Büyükşehir Belediye Başkanı virüse yakalandı

Büyükşehir Belediye Başkanı virüse yakalandı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Elazığ ziyaretinden sonra rahatsızlandığını ve coronayla aynı semptomları yaşadığını söyledi. “Toplumun büyük kesimi virüsle karşılaştı” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Hatay Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ocak sonlarında İspanya, Almanya ve Hollanda ziyaretleri sonrasında ‘kırgınlık' hali yaşadığını söyledi.

Elazığ depreminden sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu ile bölgeye gittiğini söyleyen Savaş şöyle konuştu:

-Rahatsızlık geçirdiğim sırada Elazığ'da birlikteydik. İki gün sonra geldiğimizde orada zaten hastaydım, o gece çok rahatsız oldum. Ben hayatımda böyle hasta olmamıştım.

-Tabi ondan sonraki süreç içerisinde corona virüsü ile birbirine benzeyen belirtiler vardı. Ama normal grip gibi değil. Çünkü daha uzun sürdü ve 2- 3 kat daha şiddetli oldu. Geriye dönüp baktığımız zaman semptomlar aynı.

'BİR KEZ DAHA BULAŞMA RİSKİ VAR'

Kendisinin normal tıbbi tedbirleri aldığını belirten Başkan Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hastalığın belli şartlarda bir daha bulaşma olasılığı tabi ki var. Ama normal şartlarda birkaç hafta sonra sizi tekrar enfekte etmez ona karşı interferon oluşturursunuz. Kendi kendinizi korursunuz zaten. Şu anda dünyada gelinen noktada, virüse karşı enfekte olan insanların serumlarından faydalanmaya çalışılıyor, ona karşı antikor oluşturan insanların serumlarından faydalanıp diğer hastaları tedavi etme yoluna giden çok kurum, kuruluş, doktor var. Biz geldiğimiz noktada evrensel izolasyon kurallarına mutlaka uyacağız. Kişisel alışkanlıklarımızı kontrol edeceğiz ve sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. İmkan buldukça elimizi yıkayacağız ve elimizi yıkamadan önce de yüzümüze gözümüze çok fazla temasta bulunmayacağız. Rahat olalım, ancak rahat olurken de kuralları işletelim. Yani rahat olurken psikolojik olarak rahat olalım, kendimizi strese sokmayalım ve sakin bir şekilde bu hastalıktan uzak duralım diyoruz."

Başkan Savaş, ülkede alınan tedbirlerle birlikte Nisan ayı sonunda hastalığın kontrol altına alınıp inişe geçebileceğini, Mayıs sonunda ise 'nadir hasta' pozisyonuna düşüp, insanların oldukça rahatlayabileceğini sözlerine ekledi.

6.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz