Bunu Nasıl Yorumlamalıyız...Trump'tan "Gülen'i iade edin" talimatı

Bunu Nasıl Yorumlamalıyız...Trump'tan "Gülen'i iade edin" talimatı

Fethullah Gülen’in iadesini sağlayacak yasal yollar bulmaları için emir verdi...

Trump yönetimi, FBI, ABD Adalet Bakanlığı ve ABD İçişleri Bakanlığı’na Fethullah Gülen’in iadesini sağlayacak yasal yollar bulmaları için emir verdi...

NBC’nin haberine göre Trump yönetimi federal kanun yürütme kurumlarından “Fethullah Gülen’i ABD’den çıkarmanın” yasal yollarının araştırılmasını istedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle sıkışan Suudi Arabistan yönetimini rahatlatmak için cinayette rolü olduğu belirtilen 17 kişi için göstermelik yaptırım kararları alırken, bunun hemen arkasından bir başka adım için kolları sıvadığı ileri sürüldü.

ABD merkezli NBC’nin konuyla ilgili dört kişiye dayandırdığı haberine göre; Trump yönetiminden yetkililer, ABD Adalet Bakanlığı ve FBI’dan kurumlarından “Fethullah Gülen’i ABD’den çıkarmanın” yasal yollarının araştırılmasını istedi.

Trump’ın Gülen’i ülkeden çıkarmanın karşılığında Erdoğan’dan Suudi yönetimi üzerindeki baskıyı sonlandırmasını isteyeceği ileri sürülürken, NBC’nin soru yönelttiği Ulusal Güvenlik Konseyi, FBI, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Gülen’in avukatı soruları yanıtsız bıraktı.

 

15.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz