Boğaziçi Üniversitesi  öğrencileriden 9'u tutuklandı!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriden 9'u tutuklandı!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriden 9'u tutuklandı!

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin lokumu dağıtanlara müdahale eden ve yapılan operasyonlarla gözaltına alınan 15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden gözaltına alınan 15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi, Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Burada ifadeleri alınan öğrencilerin tamamı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 9 kişinin tutuklanmasına, 6 kişinin de adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi.

.

 

‘Gözaltı sırasında işkence’

Çağlayan Adliyesi önünde gözaltıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. “Demokratik protesto hakkını kullanan arkadaşlarımızın gözaltına alınması süreci halihazırda baştan sona hukuksuzluklarla doluyken bizzat iktidarın en tepesi Boğaziçili öğrencilerin en temel anayasal hakkı olan eğitim hakkını tartışma konusu yapmakta” açıklamalarında bulunan kitle, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Boğaziçi’li öğrencileri hedef göstermesine ilişkin “Erdoğan’ın kendisinden olmayan herkese yönelik düşmanca tavrı üniversiteleri sindirme hırsı ile bir kez daha ayyuka çıkmakta” dedi. Çağlayan Adliyesi’nde okunan basın açıklaması şöyle:

“Boğaziçi Öğrencilerini Serbest Bırakın!

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki muhalif öğrenciler ve öğrencileri ile dayanışma içinde olan öğretim görevlileri bir haftadan uzun süredir bir kez daha iktidar tarafından hedef gösteriliyor. Daha önce iktidarın ODTÜ , İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi üzerinden operasyona girişen eli bir kez daha Boğaziçi Üniversitesine uzandı.

Kampüste demokratik hakkını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polis operasyonlarında 22 Mart 3 Nisan tarihleri arasında toplam 26 öğrenci gözaltına alındı; 10’u farklı tarihlerde serbest bırakılırken 16’si hala gözaltında. 22 Mart Perşembe günü Kuzey Kampüs’te gözaltına alınan arkadaşlarımız, gözaltı sırasında işkence ve cinsel tacize maruz kaldı. İlk gözaltı işleminden bu yana bir haftadan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen 12 arkadaşımız hala özgürlüklerinden mahkûm durumdalar.

Demokratik protesto hakkını kullanan arkadaşlarımızın gözaltına alınması süreci halihazırda baştan sona hukuksuzluklarla doluyken bizzat iktidarın en tepesi Boğaziçili öğrencilerin en temel anayasal hakkı olan eğitim hakkını tartışma konusu yapmakta. Erdoğan’ın kendisinden olmayan herkese yönelik düşmanca tavrı üniversiteleri sindirme hırsı ile bir kez daha ayyuka çıkmakta.

‘Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!’

Açıklama şöyle devam etti:

Üniversiteleri, iktidarına payanda yapma gayreti içinde olanlar arkadaşlarımızı hedef haline getiriyor. Çünkü dertleri, bu ülkede halen susturulamayan gençlik dinamiziminin üniversitelerdeki varlığını bitirmek. Bu hiç hoşlanmadıkları gerçeği üniversite gençliği olarak bir kez daha vurguluyoruz: üniversiteler özgür düşünceyi savunmaya devam edeceğiz! İktidarın hedefindeki üniversiteler düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli merkezlerinden biri olma görevini üstlenmektedir. Her alanda topluma karşı sorumluluk sahibi olan ve eleştirel bireylerin yetiştirilmesinin hedeflendiği akademi, bu özgürlükler olmadan düşünülemez. Üniversiteleri, demokratik hakları, bilimsel düşünceyi bitirme gayreti içinde olan otoriter tekçi anlayış bizi daima karşısında bulmaya devam edecektir. Biat etmek, her sesi kısmak, korku ile teslim olmuş bir toplum yaratma gayretinin karşısında bildiklerimizi savunmaya devam ederken üniversitelerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Bu ülkenin eşitlik, özgürlük, bilim, laiklik,demokratik ünviersite ve kardeşlikten yana olan seslerini üniversitelerde bitirmeye uzanan her ele karşı üniversiteleri savunacağız. Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındayız.

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın, üniversiteler üzerindeki baskılar son bulsun. Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek!”

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin lokumu dağıtan gericilere müdahale eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bir kısmı evlerine düzenlenen operasyonla bir kısmı da kampüslerinden gözaltına alınmıştı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltıları protesto eden kitleye polis saldırmış, çok sayıda öğrenci de protesto sırasında gözaltına alınmıştı. Yaşananların ardından açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı Erdoğan, şunları kaydetmişti:

”Bir üniversitemizde şehitlerimizin hatıralarını yad etmek için düzenlenen etkinliğe tahammül edemeyen zihniyet bu ülkeye ve millete ait değildir. ‘Efendim bu üniversite çok popüler bir üniversite, çok kalite bir üniversite, bu üniversite marka bir üniversite…’ Tamam da bu üniversitesin içinde affedersiniz bu tür teröristler olduktan sonra, bu tür terörist öğrenci olduktan sonra bunlar o markaya leke sürüyor. Onları da kamera çekimlerinden bulup çıkarıp gereğini yapıyoruz, yapacağız.”

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra üniversite öğrencilerinin evlerine baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan öğrenci sayısı 15’e yükselmişti. Öğrenciler yaklaşık iki haftadır gözaltında tutuluyorlardı.Gazete Yolculuk

3.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz