Barış Yarkadaş'a Hapis Cezası

Barış Yarkadaş'a Hapis Cezası

Barış Yarkadaş'a Hapis Cezası

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın şikayeti üzerine CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş aleyhine açılan davada karar verildi.

HAPİS CEZASI

Son sözü sorulan Barış Yarkadaş, "Gazetecilik suç değildir" dedi. Kararını açıklayan hakim, "Gizliliği ihlal" suçundan Barış Yarkadaş'a 1 yıl hapis cezası verdi. Yarkadaş'ın cezası "İyi hal" indirimi ile 10 aya düşürüldü. Ceza 5 yıl süre ile ertelendi.

“GAZETECİLİKTEN DOLAYI ARTIK GAZETECİLERİN YARGILANMAMASI GEREKİYOR”

Duruşma sonrası adliye koridorunda kısa bir açıklama yapan Barış Yarkadaş, "Bugün 68. Asliye Ceza Mahkemesi'nde gazetecilik yaptığım için yargılandım ve ceza aldım. Bir haberden dolayı yargılandım ve ifade verdim. Kayıtlara geçsin diye söylediğim o cümleyi size de söylemek istiyorum; gazetecilik suç değildir. Kamu yarına olan her bilgi gazetecilik faaliyetidir ve bunun cezalandırılması da aslında hukuken doğru değildir" dedi. Yarkadaş, "Bugün aldığım 10 aylık hapis cezasını meşru görmüyorum. Gazetecilikten dolayı artık gazetecilerin cezalandırılmaması gerekiyor" diye konuştu.

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı AKP'li Erdoğan Bayraktar'ın şikayeti üzerine, "TÜRGEV için arsa pazarlığı" başlıklı haber yüzünden 10 ay hapis cezası aldım. Avukatım Pınar Ayça Sarıtaş'ın da katıldığı duruşmada son söz olarak "Gazetecilik suç değildir" dedim.

7.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz