Barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından FARC’tan 5 maddelik ikinci açıklama

Barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından FARC’tan 5 maddelik ikinci açıklama

Barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından FARC’tan 5 maddelik ikinci açıklama

FARC Merkez Kumandanlığı, Kolombiya hükümeti ile imzaladığı barış anlaşmasının reddedildiği plebisitin ardından ikinci bir açıklama yayımladı

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC-EP), Kolombiya hükümeti ile imzaladığı barış anlaşmasının reddedildiği plebisit sonrası ikinci bir açıklama yayımladı. FARC Merkez Kumandanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, 5 maddede barışın vazgeçilmezliği ve zorunluluğu vurgulandı.

FARC’ın kendi internet sitesinden yayımladığı beş maddelik açıklama şöyle:

1- FARC-EP, Kolombiya ve dünyanın önünde ülke genelindeki gerilla cephelerinin nihai ve çift taraflı ateşkesi sürdüreceğini, çatışma kurbanlarının mağduriyetinin giderilmesi için gerekli bir önlem ve hükümetle yapılan anlaşmaya saygının göstergesi olarak teyit eder.

2- Toplumsal ve siyasal hareketi, seferberlik ve barışçıl ifadenin diğer biçimleriyle, İstikrarlı ve Kalıcı Barışın İnşası İçin Nihai Anlaşma’yı kararlılıkla desteklemeye çağırıyoruz. Kolombiya’da barış, nefret ve şiddete karşı galip gelmesi gereken anayasal bir hak ve zorunlu bir görevdir.

3- Barış, çoğunlukçuluk karşıtı bir haktır, çünkü insan onuru için yapılandırıcı ve olmazsa olmazdır. Bu yüzden, son kararında referandumun hukuki bir sonucunun olmadığını onaylayan Anayasa Mahkemesi’nin bu kararına olanak tanır. Etkisi politiktir.

4- İstikrarlı ve Kalıcı Barışın İnşası İçin Nihai Anlaşma, bir özel anlaşma olarak imzalanmıştır ve Bern’de İsviçre Federal Meclisi teminatı altına alınmıştır. Bu durum anlaşmaya inkâr edilemez ve geri dönülemez bir hukuki sonuç bahşetmiştir.

5- FARC-EP anlaşmaya sadıktır. Onurlu barış vazgeçilemezdir. Anlaşmayı sabote etmek isteyen savaş çığırtkanlarının hisleri, hiçbir zaman uyum, katılma ve toplumsal adalet duygularından daha güçlü olmayacaktır.

4.10.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz