Bakan Pekcan Gaziantep'te

Bakan Pekcan Gaziantep'te

Eximbank Gaziantep Şubesi Bakan Pekcan’ın katılımları ile açıldı

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Gaziantep programı Valilik ziyareti ile başladı. Vali Davut Gül'ü makamında ziyaret eden Pekcan, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Pekcan'ın programı Eximbank Gaziantep şubesi açılış töreni ile devam etti.
 
Gaziantep Ticaret Odasında, Vali Davut Gül, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, il protokolü, oda başkanları ve iş insanlarının katılımları ile gerçekleştirilen açılış töreninde salondakilere hitap eden Bakan Pekcan, Türkiye'nin gelecek 10 yılda temel hedefinin "yüksek gelirli ülkeler" ligine yükselmek olduğunu söyledi.
 
Ülkeyi bu hedefe taşıyacak en büyük aracın daha fazla ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunu belirten Pekcan, Bakanlık olarak bu hedefe yönelik, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla tam koordinasyon içinde sorunları çözdüklerini ve gelecek planları yaptıklarını bildirdi. Gelecek dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya odaklanarak, ihracat artışını yapısal şekilde uzun döneme yayacaklarını dile getirdi.
 
Gaziantep'in Türkiye ve bölge ekonomisi için taşıdığı önemli rolün ve yarattığı katma değerin bilincinde olduklarına dikkati çeken Pekcan, Bakanlık olarak bu bilinçle tüm destek mekanizmalarıyla Gaziantepli ihracatçıların yanında olmaya devam ettiklerini vurguladı.
 
Pekcan, Eximbank'ın Türkiye'de her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını, Gaziantep'te ise 27 dolarını finanse ettiğini, böylelikle kurumun toplam finansman desteğini 44 milyar dolara yükselttiğini ifade etti. Eximbank'ın çalıştığı ihracatçılar arasında KOBİ'lerin payının yüzde 53'ler seviyesinden yüzde 70,4'e ulaştığını belirten Pekcan, kurumun ihracatçılara daha fazla destek olabilmek adına yeni ve etkili destek mekanizmalarını devreye soktuğunu, bunların gelecek yıl daha da çeşitlendirileceğini bildirdi.
 
8 yeni şube açılacak
 
Pekcan, Türk Eximbank tarafından kasım ayının son haftası uygulamaya alınan "Mevsimsel Kredi Destek Programı" ile tarım sektörüne 200 milyon dolarlık ilave kaynak ayrıldığına işaret ederek, "Türk lirası kredi desteğini kapsama aldık. Türk Eximbank 2018 yılında 7,4 milyar lira 'Türk lirası' kredi kullandırdı." dedi.
 
Sadece KOBİ'lere kullandırdıkları Türk lirası kredileri, Türk lirası ile ihracat yapan tüm ihracatçılara vermeyi öngördüklerini vurgulayan Pekcan, gelecek yıl Eximbank'ın, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 8 yeni şube açacağını söyledi.
 
Pekcan, bu sayede ulaşılan ihracatçı sayısının en az 12 bin 500 olması gerektiğini düşündüklerini, Eximbank'ın 2019 yılında ihracatçılara sağladığı toplam finansman desteğini 48 milyar dolara yükselteceklerini bildirdi.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada Gaziantep’in Türkiye’nin 6. büyük ihracatçı şehir haline geldiğini belirterek, kentin ihracat rakamları ve başarılarının gururlandırdığını dile getirdi.
 
Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise Gaziantep birlik ve beraberliğinin Türkiye’ye model olduğunu söyledi.
 
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep’in köklü ve geleneksel bir üretim yapısından modern bir sanayi ve ihracat kenti haline geldiğini vurgulayarak Türk Eximbank Gaziantep şubesinin Gaziantep’in gelişmesini daha da arttıracağını kaydetti.
 
Konuşmalar sonrasında Bakan Pekcan, Vali Gül ve protokol üyeleri tarafından açılış gerçekleştirildi.
28.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz