Bakan Pakdemirli Gaziantep'te

Bakan Pakdemirli Gaziantep'te

Bakan Pakdemirli Gaziantep'te

Bir dizi ziyaret ve açılışta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Gaziantep programı kapsamında Antepfıstığı Lisanslı Depo temel atma töreni, 10. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 15. Gıda Ürünleri Fuarı açılış törenine katıldı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından Antep fıstığının depolanması için yaptırılacak lisanslı deponun temel atma töreninde konuşan Bakan Pakdemirli, ürün fiyatlarında istikrarın yakalanması açısından lisanslı depoculuğun önemli olduğunu kaydetti.

Tüketiciyi kollamak ve üreticinin zarar görmesini engellemek için lisanslı depoculukla ilgili yatırımların 2-3 kat artırılarak fiyat istikrarının yakalanabileceğini aktaran Bakan Pakdemirli, “Yarın öbür gün 'şunun fiyatı arttı' dememek için fiyat istikrarını sağlamalıyız. Nasıl ki insanlar yemek yemek için Fransa'ya gidiyorsa Gaziantep'e de gelsin istiyorum. Bu konuda bakanlık olarak gereken desteği vermeye hazırız" dedi.

Konuşmasında Gastronomi turizminin önemine değinen Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gastronomi turizminin her geçen yıl geliştiğini, şehirlerin bu alana yönelmesi gerektiğini söyledi.

Her ürünün bir hikâyesi olması gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli Türkiye'nin her ürününün de birer hikâyeyle ön plana çıkarılabileceğini dile getirerek "Bizim ürünlerimizin hemen hepsi bu hikayeyi hak ediyor. Gaziantep zaten bu işi iyi yapıyor. Bunu bir tık daha ileriye taşımamız gerekiyor. Gaziantep'te bugün temelini atacağımız lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Tüketiciyi kollamak ve üreticinin zarar görmesini engellemek için lisanslı depoculukla ilgili yatırımları 2-3 kat artırarak fiyat istikrarını yakalayabiliriz. Yarın öbür gün 'şunun fiyatı arttı' dememek için fiyat istikrarını sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, lisanslı depoculuk sayesinde üreticinin ürününü istediği şekilde paraya tahvil edebileceğini, tüketicinin de ürünün olmadığı zamanlarda baklavasını pahalıya yemek zorunda kalmayacağını dile getirdi.

Antep fıstığında Gaziantep'in markalaştığını da bildiren Pakdemirli, bu ürünü hiçbir desteğe gerek kalmadan daha iyi yerlere getirmeyi istediklerini ifade etti.

Bakan Pakdemirli daha sonra Vali Davut Gül, Gaziantep milletvekilleri ve protokol üyeleriyle lisanslı deponun temelini attı.

Temel atma töreni sonrası 10. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 15. Gıda Ürünleri Fuarı açılış törenine katılan Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarımsal ürünlerde dünyada yedinci Avrupa’da ise birinci sırada olduğunu aktardı.

5.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz