Asansörde  ' Halvet ' Fetvası ( TIKLA İZLE )

Asansörde ' Halvet ' Fetvası ( TIKLA İZLE )

Asansörde ' Halvet ' Fetvası ( TIKLA İZLE )

Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız'ın 7 Ocak 2013'de yayınlanan 'asansörde halvet' fetvası sosyal medyada yeniden gündeme geldi. 

İşte Nurettin Yıldız'ın 2013 yılında yayınlanan 'asansörde halvet' fetvası:

"Yabancı bir erkek ve bir kadın asansöre bindiler, sekizinci kata çıkacaklar, görünürde 1-2 dakikayı geçmeyen yolculuk bu... Ama dinimizin bu konuda ki hassasiyeti açısından bakıldığında, 'halvet' şartları; yani erkek ve kadının kapalı bir ortamda bulunması durumu asansörde oluşmaktadır. Çok geniş bir yelpazeden bakarsak bunun neresi 'halvet' olur, kapısı kilitlenmiş bir ev değil bu da denebilir. Ama bir asansörün mesela bir katta kilitlendiğini düşünürseniz, 3-5 dakika hatta 10 dakika yardım gelene kadar kimsenin izleyemeyeceği bir ortamda yabancı bir erkekle baş başa kalmış olması demektir kadın için... Bu nedenle şeffaf cam olan her katta her yerde görülebilen asansörlerin dışındakiler kadın için 'halvet' ortamı oluşturuyor demeyi tercih ederiz"

TIKLA İZLE

19.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Neyi kaşıyıp yara etmeye çalıişıyorsunuz Anlamadım. Ahlaki olarak zaten kadın asansöre bineceği zaman mümkünse tek çıkmasına müsade ediyoruz. acelemiz varsada müsade istiyoruz. Ama sizin derdiniz belliki islam ile insanların arasını açmak.
freedun19 Şub 2018 14:12:04