Aman Dikkat Edelim. Çinliler 100 milyon dolarlık film  çekimi için Gaziantep'e geliyor

Aman Dikkat Edelim. Çinliler 100 milyon dolarlık film çekimi için Gaziantep'e geliyor

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı, Çin ile 100 milyon dolarlık film anlaşması yapıldığını açıkladı.

Bir zamanlar Malkaçoğlu ve Tarkan filmleri ile evire çevire dövdüğümüz Çinlilerin aklı başına gelmiş olmalı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı, Çin ile 100 milyon dolarlık film anlaşması yapıldığını açıkladı. 

Çin'in sinema sektöründe önemli bir yer tutan ve bu yıl 5'ncisi düzenlenen “İpek Yolu Film Festivali” (Silk Road Film Fest) dün sona erdi. Fujian eyaletinde yapılan festivale, Çin’in yanı sıra Türkiye, Kanada, Gürcistan, Sırbistan, Hırvatistan, Pakistan, Hindistan, Malezya ve Almanya'dan temsilciler katıldı. Festivale katılan Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı, “Çinli filmcilerin Türk meslektaşları ile işbirliği yapmaları için iki ülke arasında 100 Milyon dolarlık ortak yapım anlaşması imzalandık” dedi.

Festivalde Türk film endüstrisiyle ilgili bir sunum da yapan Yardımcı, “Konuşmamda Türkiye ile Çin arasındaki olası işbirliği kapsamındaki projeleri anlattım. Başta Gaziantep olmak üzere Urfa ve Mardin gibi illerimizin yabancı film yapımcıları için çok ilginç ve egzotik bir film platosu olduğunu anlattım. Yaptığın slayt gösterileri ile bunu pekiştirdim. Çinli yetkililer anlattıklarım ile çok ilgilendiler. Çin Film Derneği Başkanı Türkiye, Kanada, Gürcistan, Sırbistan, Hırvatistan, Pakistan, Hindistan, Malezya ve Almanya' Çin Film Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Jiang Ping ile özel toplantı yaptım. İki ülkenin film endüstrileri arasında işbirliğine yönelik somut eylemleri konuştuk. Ertesi gün de işbirliği anlaşması imzaladık” ifadelerini kullandı.

ÇİNLİLER TAAHHÜT VERDİ

Çinli yetkililerin Türkiye ile çok taraflı film işbirliği için karşılıklı politikaları oluşturmak, ortak film yapımları için girişimde bulunmak, çok taraflı film ticaretinin ve pazarının tanıtımını arttırmak, iletişim platformunu harekete geçirmek gibi ara başlıklarla çalışmalara ağırlık vermeyi taahhüt ettiğini ifade eden Yardımcı, ‘One Belt, One Road’ (1 Kuşak 1 Yol) kapsamında festivale katılan 10 ülke temsilcisiyle protokol imzaladıklarını da söyledi.

19.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz