Alternatif Tatilde Popüler Ülkeler

Alternatif Tatilde Popüler Ülkeler

Alternatif Tatilde Popüler Ülkeler

Alternatif tatil, Müslümanlara uygun olacak biçimde planlanmış konaklama, gezi ve eğlence aktivitelerinin tümüne verilen isimdir. Global turizm anlayışının muhafazakar kesimin beklentilerine göre şekillendirilmesi ve geliştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir çözümdür. Helal turizm olarak da bilinen bu sektörde öne çıkan pek çok farklı özellik mevcut. Oda veya tesis çapında alkolsüzlük, bayanlar için özel alanlar (havuz, SPA, plaj vb.) ve helal gıda hizmetleri gibi çeşitli imkanlar İslami hassasiyeti yüksek aileler için olumlu anlamda fark yaratmakta.

 

Ülkemizde alternatif tatil seçenekleri neler?

Ülkemizde hemen hemen her tatil beldesinde bir helal otel bulunabilmekte. Bu tesislerin konuklarına sundukları hizmetler kapsam farklılığı gösterebiliyor. Örneğin bazı tesislerde bayanlar için ayrı plaj imkanı sunulurken bazı tesislerde bu olanak korunaklı güneşlenme alanı olarak sunulmuş. Benzer şekilde, bazı tesislerde alkol bulunmazken bazı tesisler oda veya restoran bazlı alkolsüzlük taahhütünde bulunmakta. Bireylerin tatil tercihlerinde farklılıklar olabileceği düşünüldüğünde bunun anlaşılabilir bir durum olduğunu belirtmeliyiz.

Türkiye’de yaz tatili, termal turizm, kış turizmi ve coğrafi turizm odaklı hizmet veren pek çok tesis mevcut. Bu tesislerin fiyat aralıkları ve sunduğu imkanlar da oldukça çeşitli. Bu kadar fazla seçeneğin olduğu bir ortamda doğru karar verebilmek için devreye filtreleme yapabileceğiniz siteler giriyor. HalalBooking.com adlı web sitesi bu alanda dünyanın en büyüğü. Konum, bayanlara özel imkanlar, alkolsüzlük ve helal gıda gibi filtrelerde tercih edeceğiniz seçenekleri işaretlediğinizde size uygun tesisler listelenmekte.

Yaz sezonunu ülkemizde yapacağınız bir helal tatil ile değerlendirmek istiyorsanız en iyi tesettür otelleri listesine bakmanızı öneriyorum. Zira listedeki tesisler 5 yıldızlı ve bu tesislerin kullanıcı puanları da son derece yüksek. Eğer yaz dönemi haricinde bir tatil planınız var ise size önerim Kapadokya’da yer alan İslami tesisleri değerlendirmeniz yönünde. Bahar ve kış aylarında dahi güneş ve deniz konusunda ısrarınız sürüyorsa yurt dışındaki oteller ilginizi çekebilir!

 

Yurt dışındaki helal tatil olanakları nelerdir?

 

Helal tatilde dünya çapında en çok tercih edilen ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve Türkiye’dir. Farklı ülkeleri gezip aynı zamanda İslami değerlerden de ödün vermek istemeyen kişiler için BAE ve Endonezya’daki helal oteller güzel bir başlangıç noktası olabilir.

 

Birleşik Arap Emirlikleri

Refahın üst seviyede olduğu bu ülke yedi emirliğin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. En bilinen emirlikler Abu Dabi ve Dubai olmakla beraber Ras Al Khaimah ve Şarja da turistik açıdan pek çok şey sunmakta. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Mart ve Nisan aylarından itibaren deniz suyu sıcaklığı ideal değerlere yaklaşıyor. Ülkenin enleminden dolayı Temmuz ve Ağustos ayları fazlasıyla sıcak geçmektedir. Bu sebeple bu ülkede bir tatil planlıyorsanız Nisan ve Mayıs aylarının doğru tercihler olabileceğini belirtmek istiyorum. BAE’de deniz ve plajın yanı sıra çeşitli tema parkları, uluslararası saygınlığa sahip müzeler, dev alışveriş merkezleri ve çöl safarisi diğer turistik ilgi odaklarını oluşturmakta. BAE’de ikamet edenlerin çoğunun farklı ülkelerden çalışma amacıyla gelen kişiler olduğu düşünüldüğünde bu ülkede İngilizce bilgisinin üst düzey  olmasına şaşırmamak gerekir.

 

Endonezya

 

İslami turizme en çok önem veren ülkelerden biri olan Endonezya, Güneydoğu Asya’yı deneyimlerken İslami değerleri gözeten tesislerde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek.

17.500’den fazla adanın birleşmesiyle oluşan bu ülkede 250 milyon insan yaşamakta. Başkent Cakarta modern şehir hayatı ile doğal güzellikleri bir arada sunabilen bir merkez iken Bali deniz tatili için tercih edilebilecek bir seçenektir. Ülke tropikal bir iklime sahip olduğundan yıl boyunca sıcaktır.

 

Gezgin Blogcu

Hüseyin Vardar

 

 

14.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz