AKP Gaziantep'te Heyecan Dorukta. Adaylık Başvuruları Bugün Başlıyor

AKP Gaziantep'te Heyecan Dorukta. Adaylık Başvuruları Bugün Başlıyor

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 9 belediyeyi elinde tutan Ak Parti’de, Gaziantep büyük bir önem taşıyor.

Ak Parti’de Büyükşehir, İl, İlçe Belediye Başkan aday adaylıkları ve meclis üyelikleri için aday adaylık süreci başlıyor. Aday adaylık sürecinin başlayacağı AK Parti Gaziantep’te de heyecan dorukta. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 9 belediyeyi elinde tutan Ak Parti’de, Gaziantep büyük bir önem taşıyor.

Büyükşehir, İl, İlçe Belediye Başkan aday adaylıkları için başvurular 5-12 Kasım tarihleri arasında alınırken, Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye meclis üyelikleri için aday adaylık başvuruları 12 Aralık tarihine kadar sürecek.

Öte yandan Ak Parti’de Büyükşehir, İl, İlçe Belediye Başkanlarının ve meclis üyeliklerine aday adaylık başvurusunda bulunmak isteyenler için başvuru ücretleri belirlendi. Buna göre, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira alınacak.

Büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak.

HANGİ BAŞKANLAR DEĞİŞECEK?

Aday adaylık sürecinin başlayacağı AK Parti Gaziantep’te de heyecan dorukta. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 9 belediyeyi elinde tutan Ak Parti’de, Gaziantep büyük bir önem taşıyor. 2015 seçimlerine göre 24 Haziran seçimlerinde 10 puanlık düşüşün yaşandığı Gaziantep’te başarısızlığın nedenleri araştırılırken, mevcut belediye başkanlarının performansları parti içerisinde tartışılıyor. 24 Haziran seçimlerinde oy kaybının yaşandığı ilçelerde, belediye başkanlarının aday gösterilmeyeceği ifade edilirken, Türkiye genelinde mevcut belediye başkanlarında yaşanacak değişimden Gaziantep’teki hangi belediye başkanlarının etkileneceği merak konusu oluyor.

HEDEF OĞUZELİ AMA…

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde Ak Parti yüzde 54,7 oy alarak Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 9 belediyeyi almıştı. Oğuzeli Belediyesi’ni ise MHP’li aday Sait Kılıç kazanmıştı. Oğuzeli’ni MHP’ye kaptıran Ak Parti Gaziantep İl Teşkilatı, Oğuzeli Belediyesi’ni almak için tam gaz çalışırken, Genel Seçimlerde yaşanan oy kaybı nedeniyle yerel seçimlerde beklenilen başarının elde edilip edilemeyeceği tartışılıyor. MHP ile Ak Parti arasında Yerel’de İttifak kurulamaması, Ak Parti’nin yerel seçimlerde daha fazla oy kaybedeceği yönündeki kanıları güçlendiriyor.

MEVCUT BAŞKANLAR ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

2014 Yerel Seçimlerinde başkan seçilerek göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadılıoğlu’nun yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği parti içerisinde tartışılıyor. Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey Belediyesi arasında yaşanan rekabet iyiden iyiye belirginleşirken, belediyeler arası bu çekişmenin seçim öncesi partiye zarar vereceği konuşuluyor. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Büyükşehir ve merkez İlçe mevcut Belediye Başkanlarının aday gösterilip gösterilmeyecekleri önümüzdeki süreçte belli olacak.

S.ÖZTÜRK

5.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz