Açlık Grevindeki Leyla Güven'in Annesi Toprağa Verildi

Açlık Grevindeki Leyla Güven'in Annesi Toprağa Verildi

Açlık Grevindeki Leyla Güven'in Annesi Toprağa Verildi

58 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven toprağa verildi. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Cevriye anne cezaevlerinde olan  bütün  arkadaşlarımız, çocuklar ve kadınlar için umutluydu” dedi.
 
Mezopotamya Ajansında yer alan heber şöyle : Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 58 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven bu sabah yaşamını yitirdi. 
 
Yaşamını yitiren 94 yaşındaki Cevriye Güven, Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yapalı Köyü mezarlığında dini vecibelerinin ardından defnedildi. Güven’in cenazesine yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile HDP’li milletvekilleri Şevin Coşkun, Mehmet Rüştü Tiryaki, Hüseyin Kaçmaz ile çok sayıda HDP yöneticisi katıldı.
 
‘CEVRİYE ANNE CEZAEVİNDEKİLER İÇİN UMUTLUYDU’
 
Defin işlemi sonrası okunan duaların ardından HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, kısa bir açıklama yaptı. Kurtulan, Leyla Güven’in daha önce de cezaevinde olduğu süreçte babasını kaybettiğini ve babasının cenazesine katılamadığını hatırlatarak, “Bugün de annesi yaşamını yitirdi. Leyla arkadaşımız aramızda değil. Cevriye anne cezaevlerinde olan  bütün arkadaşlarımız, çocuklar ve kadınlar için umutluydu. Bir umutla, cezaevlerinde çıkacak umutlu haberi bekledi. Ne yazık ki cezaevlerinden gelecek umutlu haberi alamadan yaşamını yitirdi. Leyla arkadaşımız bugün bütün toplum için bedenini açlığa yatırmış biri. Leyla arkadaşımızın tecride yönelik talebi bir an önce kabul edilmelidir. Toplumun artık huzura kavuşması hem annemizin emeliydi hem de Leyla arkadaşımızın mücadelesi umarım bir an önce sonuç bulur” dedi. 
 
Daha sonra taziyelerin kabul edildiği Cevriye Güven'in yaşadığı eve gelindi. Taziyeler 3 gün boyunca aile tarafından kabul edilecek.
4.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz