3 Kişinin Cenazesi Gaziantep'e Gönderildi

3 Kişinin Cenazesi Gaziantep'e Gönderildi

3 Kişinin Cenazesi Gaziantep'e Gönderildi

Ankara'da bir mobilya fabrikasında hayatını kaybeden beş Suriyeli'den üçünün cenazesi  memleketlerine defnedilmek üzre  Gaziantep'e gönderildi.

Ankara'da mobilyacılar sitesindeki yangında hayatını kaybeden 5 Suriyeli işçinin arkadaşı, işçilerin 3 yıldır sigortasız çalıştırıldığını söyledi. Bölge esnafı ise her atölyede aralarında çocukların da bulunduğu Suriyeli işçilerin çalıştığını anlattı. Bir atölye sahibi, "Ben Türk işçi çalıştırsam bana maliyeti sigortası, yemeği, suyu en az 3.000 TL. Ama Suriyeli aylık 1.000 TL'ye ancak mal oluyor" dedi.

BirGün'den Hüseyin Şimşek’e konuşan bir işçi, Suriyelilerin 3 yıldır sigortasız çalıştırıldığını söylerken, bir esnaf da tüm atölyelerde 18 yaş altı Suriyeli çocukların çalıştığını belirtti. İşçiler, Suriyelilerin fason çalıştığını ve hiç birinin sigortası olmadığını belirtti.

Bir esnaf ise "Her atölyede Suriyeli çalışıyor. Genelde genç işçiler, 20-25 yaşında, 18 altında olan çocuklar da var. Her atölyeye gir her atölyede var" dedi. Aynı esnaf işçilere sigorta yapılmadığını da anlattı.

Gaziantep'te halen çok sayıda işyerinde düşük ücretle ve sigortasız olarak binlerce Suriyeli işçi çalıştırılıyor.

18.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz