1915'in tanığı Sirvart Kirişçiyan Kürdyan hayatını kaybetti

1915'in tanığı Sirvart Kirişçiyan Kürdyan hayatını kaybetti

1915'in tanığı Sirvart Kirişçiyan Kürdyan hayatını kaybetti

Ermeni soykırımı sonrasında hayatta kalanlardan Sirvart Kirişçiyan Kürdyan, 27 Ekim’de Kanada’nın Toronto kentinde yaşamını yitirdi.

1915'in tanıklarından Sirvart Kirişçiyan Kürdyan, 106 yaşında, Kanada'da hayatını kaybetti. Kürdyan için Toronto Surp Yerortutyun Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Agos gazetesinin haberine göre, Sirvart Kirişçiyan Kürdyan 1912 yılında, Erzurum’da Yeğişe Kirişçiyan ve Yepraksi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. 6 çocuğun en küçüğüydü, ancak 3 kardeşi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. 1915’te 3 yaşındayken annesi ve iki kardeşiyle Musul yolculuğuna başlamak zorunda kaldılar. Kardeşlerinden biri yolda öldü.

Savaştan sonra Sirvart Kirişçiyan’ın annesi Halep’e taşınmaya karar verdi. Kentteki açlık nedeniyle, Kirişçiyan beslenebilmesi için çeşitli yetimhanelere yerleştirildi. Sirvart Kirişçiyan, cüzzam geçirip kör olma tehlikesi yaşayınca Katolik Yetimhanesi’ne yerleştirildi.

Kirişçiyan, Katolikliğe geçmek zorunda kalınca annesi onu yetimhaneden aldı. Daha sonra Kilikya Okulu’nda okudu. Ablası Araksi’nin 23 yaşında ölmesi üzerine annesi Yepraksi’nin hayatta kalan tek çocuğu oldu. 15 yaşında bir başka Erzurumlu yetim olan Haçik Kürdyan ile evlendi.

Haçik Kürdyan o yıllarda yeni kurulan Sovyet Ermenistanı’na yerleşmek amacıyla traktör sürmeyi öğrenmişti, ancak çeşitli engeller nedeniyle Ermenistan’a gidemediler. Haçik Kürdyan mesleğini kamyon şoförü olarak Suriye’de, sıklıkla çöl yollarında icra etti. Sirvart Kürdyan, aile bütçesine katkıda bulunmak için tığ ve nakış işleri yaptı, bu alanda Halep’in tanınmış isimlerinden biri oldu. Çiftin dört çocuğu oldu. 1960’larda Beyrut’a taşındılar, Haçik Kürdyan 1974’te burada hayatını kaybetti. Sirvart Kürdyan 1991’da ailesiyle birlikte Kanada Toronto’ya taşındı.

Sirvart Kirişçiyan Kürdyan 102 yaşına kadar Kanada ve Ermenistan’daki kiliseler için nakış ve tığ işleri yapmaya devam etti. 102 yaşındayken kendisini yaşadığı bölgedeki bir rahip ziyaret etti ve tekrar yaşayabilse ne isteyeceğini sordu. Sirvart Kürdyan “Bir çocukluğum olsun isterdim, hiç olmadı” yanıtını verdi.

Sirvart Kirişçiyan Kürdyan için Toronto Surp Yerortutyun Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene geniş katılım oldu.

6.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz