103 Kişinin Ölümünde Gaziantep Parmağı...

103 Kişinin Ölümünde Gaziantep Parmağı...

Peki bu 103 insan nasıl öldü? “Antep savcıları aralarında top çeviriyor”

10 Ekim Ankara Katliamı Davasının 10. Grup Duruşmaları Sincan Cezaevi İnfaz Kurumu’nda başladı. Duruşmaların sonunda karar verilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz duruşmada avukatların tüm itirazlarına rağmen mütalaa verilmişti. Davada ihmali olan kamu görevlileri yargılanmıyor.  Katliam nedeniyle çok sayıda tanık Gaziantep vurgusu yaptı. Peki Gaziantep için ne dediler. İşte duruşmada verilen ifadeler

‘HAZIR MISINIZ HAKİM BEY?

10 Ekim’de yaralanan Ayşegül Duman ise saldırı gününü anlatarak, “Epilepsi hastası olarak yerde yattım. Yanımdaki arkadaşım olmasaydı ben de şimdi yaşamıyor olacaktım. Gerçek adalet istiyoruz. Aranır durumda görünen kişi Ankara Emniyeti’nden pasaport alıyor.” dedi ve ekledi: “Hakim bey hazır mısınız bundan sonra yaşanacak katliamların sorumluluğunu almaya? Bütün kamu kurumlarının gözü önünde yaşandı bu katliam. O gün bize gökyüzünden et parçaları yağdı.”

10 Ekim saldırısından sağ kurtulan Özcan Yaman da, bugün salona gelirken arandıklarını hatırlatarak bunun 10 Ekim günü ile bir ironi oluşturduğunu söyledi. Mahkemenin, ‘Gar patlaması’, ‘Gar olayı’ diyerek davayı küçülttüğünü ifade etti. Gerçekten de, duruşma salonunun kapısında ‘Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ ifadesinin yanında el yazısıyla şu yazıyor: ‘Gar patlaması’

 

Yaman sözlerini şöyle tamamladı: “Bu mahkemeyi derdest edip kapatmak istiyorsanız, bu mahkeme yeniden açılır hakim bey.”

'IŞİD'İN ÖRGÜTLENMESİNE İZİN VERİLDİ'

Mağdur avukatlarından söz alan Tonguç Cankurt, IŞİD’in örgütlendiği Gaziantep’te 10 Ekim katliamına kadar ciddi bir operasyon yapılmadığını anlatarak “Bu dönemde IŞİD’in Adıyaman’da örgütlenme içerisinde olduğuna dair basına çok sayıda veri yansımıştı. Farklı yerlerdeki soruşturmaların aynı sonuçlanması bir siyasi iradeyi gösteriyor. Bunu dönemin Başbakanı Davutoğlu açıkça söyledi. ‘Potansiyel şüpheli olarak birini tutuklayamayız’ dedi" Cankurt, IŞİD örgütlenmesine izin verildiğini bu ifadeler üzerinden örneklendirdi. 

'EGEMENLER KİRLİ İŞLERİNİ YAPARKEN PİYONLAR KULLANIRLAR'

Bayraktar, IŞİD sanıkları hakkında Gaziantep Adliyesi savcı ve hakimlerinin işleme koymama kararı verdikleri ifade ederek, “Antep savcıları aralarında top çeviriyor” dedi. Bayraktar, mahkeme heyetine seslenerek, “Egemenler kirli işlerini yaparken piyonlar kullanırlar. Her birinin kullanmaz tarihleri vardı. Onları kullanım tarihleri bittiğinde çukura atarlar. Sayın savcı geçen duruşma ‘kimseye yaranamıyoruz’ dedi. Sadece tetikçileri yargılayarak, ‘adalet yerini buldu’ diyemezsiniz müdahiller ve avukatlara. Bu tür tarihsel davalar bir şekilde sonuçlanır ancak tarih unutmaz. Arşivine kayıt edilir. Gün gelir hesap görülür” diye vurguladı. 

-MIŞ GİBİ YARGILAMADAN MUTLU OLUNMASINI BEKLİYORLAR!

Işık dosyaya halen gelmeyen belgeler olduğunu ekleyerek, “Hücre evlerinde depolarda olan kişiler var. Sanık olması gerekenler var. Sanıklarla birlikte yargılanması gereken kişiler olduğu halde neden dahil etmiyoruz. Kimliği tespit edilmemiş kişilerle birlikte karar verebilmenin izahını bulmak ne yazık ki zor” dedi. “Bazı sanıkların dijital materyalleri halen Antep’te” diyen Işık, bu materyallerin getirilmediğinin altını çizdi: “Gerçek araştırma yapılsa bu sanıklar kimlerle konuşmuş ciddi bilgilere verebilecek veriler var aslında. Sanıkların bir birleriyle ilişkisi bizim yapığımız çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Sizin verdiğiniz bilirkişi raporunda bunlar yoktu. Devlet görevlileri ve kamu görevlileri dışındaki mesele de eksik. Usulü eksikleri tamamlamak gibi bir yaklaşım içerisinde değilsiniz. Bizim derdimiz dosya yıllarca sürsün değil. Adaletten bahsediyoruz ama yangından mal kaçırır gibi ‘bitireceğim bu dosyayı’ acelesini anlayamıyoruz. Eksikleri tamamlamak hem usulün hem de maddi gerçeğin gereği.

Işık, savcının verdiği mütalaayı eleştirerek, sanıklar hakkında çok ceza istendi izlenimi yaratmaya çalıştığını ifade ederek, “Sanıklarla ilgili savcı mütalaa verdi. Zaten hücre evleri önünde görüntüleri olan sanıklara ne verilebilirdi ki. Hani Türkiye gerçeğinde yaşıyoruz ya biz. Bu sanıklar daha önce tahliye edilmişti ya. Evet ya sanıklar tutuklu diye mutlu olmamızı mı bekliyorsunuz?”dedi.

Fatih Polat-Evrensel

 

 

31.07.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz