Yolu Gaziantepli Göksu Açtı.10 binin üzerinde  kız çocuğu  cimnastikçi olmak için başvurdu

Yolu Gaziantepli Göksu Açtı.10 binin üzerinde kız çocuğu cimnastikçi olmak için başvurdu

Yolu Gaziantepli Göksu Açtı. 10 binin üzerinde kız çocuğu cimnastikçi olmak için başvurdu

Türk spor tarihinde olimpiyat oyunlarına katılan ilk Türk cimnastikçi olan Göksu Üçtaş Şanlı, Güney Kore’de Aerobik cimnastik dalında dünya şampiyonu olan Ayşe Begüm Onbaşı için “ Ayşe’yi kutluyorum. Her başarı bir sonraki jenerasyonun önünü açacağı için kendisiyle gurur duyuyorum” dedi.

OLİMPİK ANNE

1-3 Temmuz 2016’da ( 6 gün önce)Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Mersin World Challenge Cup ’ta evliliği nedeniyle spora ara verdikten 3,5 yıl sonra yeniden yarışan ve artistik cimnastikte dünya şampiyonu olan Göksu Üçtaş Şanlı, madalya töreninde küçük kızı Linda’ile birlikte kürsüye çıktı. Bu hareketi ile kendisine “ Olimpik Anne” denildi.

 gaziantephaberler.com sitesi’nden Atilla Karaduman’ın Güney Kore’de dünya şampiyonu olan Ayşe Begüm Onbaşı’nın başarısı hakkındaki sorularını yanıtlayan Göksu Üçtaş Şanlı “ Türkiye’ye cimnastikte ilkleri yaşatan bir sporcuyum. Ayşe, dünya şampiyonluğu gibi bir başarıyı çok genç yaşta elde etti. Buda gösteriyor ki ileride çok daha büyük başarılar elde edecek

 

10 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU VAR

Ayşe Begüm Onbaşı’nın çok başarılı bir yarışma çıkarttığını ve ekrandan izlerken heyecanlandığını da söyleyen Üçtaş Şanlı “ Kendisiyle gurur duyuyor ve kutluyorum. Her başarı bir sonraki jenerasyonun önünü açacağı için Türkiye’nin jimnastik sporundaki başarısının devamı gelecektir. Bizleri ekranlarda izleyen ve şimdilerde sayıları 10 bini aşan kız çocukları “ ben de cimnastikçi olacağım “diyerek kulüplere, müdürlüklere başvuruyor. Bizler bu çocukların ufuklarını açtık. Ayşe Begüm Onbaşı hepimizin gururu oldu ”dedi

GÖKSU ÜÇTAŞ ŞANLI KİMDİR

Gaziantep’te doğdu.

Göksu Üçtaş, İlk madalyasını da henüz 8 yaşında iken aldı.

1998 yılında girdiği Türkiye Okullararası Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda küçükler kategorisinde altın madalya kazanan Göksu, 12 yaşında milli mayo giydiği 16. Uluslararası Boğaziçi Cimnastik Şampiyonası'nda da altın madalyayı boynuna taktı. Girdiği ulusal ve uluslararası yarışmalarda 80'e yakın madalya ve kupa kazanan Üçtaş, İtalya'nın Pescara kentinde düzenlenen 16. Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya alarak, Türkiye'yi bu oyunlarda ilk kez kürsüye taşıdı.

Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentindeki dünya kupasında yerde altın, denge ve atlama aletlerinde ise gümüş olmak üzere Türkiye'ye ilk kez 3 madalya kazandıran Göksu Üçtaş, Katar'da düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda da bir ilke imza atarak, Türkiye'ye yer aletiyle dünya üçüncülüğü kazandırdı.

2012 Londra Olimpiyatları'ndan sonra ara verdiği spor hayatına yeniden döndü.

1-3 2016 tarihlerinde Mersin’de yapılan Artistik Jimnastik Dünya Kupası’nda Kadınlar Yer Hareketinde yine Dünya Şampiyonu alarak Altın Madalya kazandı.

9.07.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz