1 Mayıs Dünyada Böyle Kutlandı

1 Mayıs Dünyada Böyle Kutlandı

1 Mayıs Dünyada Böyle Kutlandı

1 Mayıs dünyada böyle kutlandı

 
Haber görseli
1
İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında farklı uluslardan işçiler tarafından coşkuyla kutlandı.
 
Haber görseli
2
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Rusya’nın başkenti Moskova’da Kızıl Meydan’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
     
Haber görseli
3
Kızıl Meydan’da bir araya gelen yüz binlerce kişi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. 
     
Haber görseli
4
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “1 Mayısınız kutlu olsun. İşçi ve Bahar Bayramı’nız kutlu olsun” dedi. 
 
Haber görseli
5
Aziz Basil Katedrali ve Kremlin Sarayı’nda yer alan Spasskaya Kulesi önünde pankartlar ve balonlar taşıyan kalabalık çok sayıda etkinliğe katıldı
     
 
Haber görseli
6
 
 
Haber görseli
7
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
 
Haber görseli
8
Küba'nın başkenti Havana'daki Devrim Meydanı'nda da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.
 
Haber görseli
9
Kübanın efsanevi lideri Fidel Castro'nun posterleri Kübalı yurttaşlar tarafından taşındı.
 
Haber görseli
10
 

HİNDİSTAN
Hindistan’ın pek çok kentinde de 1 Mayıs alanlarda kutlandı. Sol, Sosyalist ve Komünist partilerin öncülüğündeki yürüyüşlerde kapitalizm karşıtı sloganlar atıldı.


SURİYE
Yıllardır iç savaşın pençesinde olan Suriye’de çatışmalar son bulmasa da 1 Mayıs kutlaması yapıldı. İşçi Genel Federasyonu’nun çağrısıyla Şam’da yapılan kutlamada, pankartlardan çok Suriye bayraklarının olması dikkat çekti. Yapılan konuşmalarda ve sloganlarda da Suriye’ye yönelik saldırılar kınandı.

     
 
Haber görseli
 

YUNANİSTAN
Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1 Mayıs için bir araya gelen gruplar, parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'na yürüdü. Sintagma Meydanı’ndaki mitingde “NATO’ya hayır” sloganı sık sık atılırken ve ülkedeki NATO üslerinin kapatılması talep edildi.


İSPANYA
İspanya'nın başkenti Madrid'de 1 Mayıs kutlamaları sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile yapıldı. Onbinlerce kişilik kortej, Cibeles Meydanı'ndan Sol Meydanı'na pankartlarla yürüyüş gerçekleştirdi.


FRANSA
Fransa'da başta Paris, Strazburg, Nice, Nantes, Bordeaux,  Marsilya olmak üzere birçok merkezde 200'den fazla etkinlik ve 240 gösteri ve miting yapıldı. Mitinglere birçok merkezde binlerce kişi katıldı. Bu yıl Fransa 1 Mayıs'ı Haziran sonuna kadar devam edecek Macron reformlarını protesto ederek ve genel grevlerin altında kutluyor. Sendikalar ve öğrenciler 1 Mayıs için ayrı ayrı çağrılarda bulundular. Tüm sendikalar birleşerek genel bir mitingle değil geleneksel olarak her sendika ayrı ayrı kutladı.


 

 
1.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz